Tipy na výlety po okolí

Celé Jesenicko na dosah :)

Vřesová studánka je pramen na jižním úbočí Červené hory na hlavním hřebenu Jeseníků ve výšce 1290 m n.m. Z tohoto velmi zajímavého místa jsou překrásné výhledy na severně se rozkládající Keprník a na blízký vrchol Vozky a na Spálený vrch. Vřesová studánka se nachází na hlavní hřebenové trase z Červenohorského sedla na Šerák.
Trasa:  Červenohorské sedlo - Vřesová studánka- Kamenné okno, Keprník – Vozka- Červenohorské sedlo


Mezi Jeseníky a Rychlebskými horami v krásné krajině vyrostla Dalimilova rozhledna. Stojí na vrchu Větrov (918 m n. m.), nedaleko chaty Paprsek. Lokalita: kopec Větrov, cca 5km severovýchodně od Starého Města pod Sněžníkem, cca 35km severně od Šumperku.


Obec Lipová-lázně sousedí na severu s obcemi Česká Ves, Vápenná a Skorošice, na jihozápadě s obcí Ostružná, na jihovýchodě s obcí Bělá pod Pradědem a na východě s městem Jeseník. Na západním okraji katastru se bodově dotýká státní hranice s Polskem. Je vzdálena 4 km západně od okresního města Jeseník a 41 km severně od krajského města Olomouc.


Lesní bar je  samoobslužný bar nacházející se v obci Lipová – lázně, v části Horní Lipová.Vydejte se po turistické cestě z Horní Lipové směr k vrcholu Smrk (hraniční hora, 1125 m.n.m) a po cca 2km narazíte na Lesní bar.
Dále můžete pokračovat k Hornímu baru (vzdálenému 800m – pro pěší a 4,5km pro cyklisty od Lesního baru) a užijte si speciální “horskou sprchu” a krásné výhledy z panoramat (uvidíte Ramzovou, Obří skály, Šerák, Keprník).


Obří skály (1084 m n. m. jsou rozsáhlým skalním útvarem, ležícím zhruba 7 km jihozápadně od města Jeseníku, v blízkosti vrcholu hory Šerák. Jako takové jsou součástí pohoří Hrubý Jeseník a zároveň jsou pojaty do rozsáhlého ochranného celku Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.
Na Obří skály se dá vystoupat cca 4 km dlouhým úsekem z horského střediska Ramzová, a to po zelené turistické stezce kolem lanovky na Šerák a dále lesnatým údolím Vražedného potoka.
Kolem skal vede také modrá turistická značka z Lipové na Šerák.


Na vrcholu Lánského vrchu v Rychlebských horách stojí v nadživotní velikosti stůl a dvě židle. Tato neobvyklá stavba je viditelná z dalekého okolí a zaujme každého na první pohled.
Lánský vrch (423 m n. m.) se nachází u osady Sedm Lánů v Žulovské pahorkatině. Vrch vyniká v rámci této pahorkatiny svou osamoceností a téměř kruhovým tvarem. Jeho nepřehlédnutelnou dominantou je obří stůl a dvě židle, které sem umístil neznámý recesista v roce 2007.
Z vrcholu se mimo to můžete kochat krásnými výhledy především na Rychlebské hory, ale i část Hrubého Jeseníku či Žulovské pahorkatiny. Dohlédnete například na Kaní horu, Smolný vrch s Venušinými miskami, Boží horu a Borový vrch nad Žulovu či svahy Šeráku a Keprníku v Hrubém Jeseníku. Lánský vrch je zároveň jedním z nejlepších příkladů působení plošné ledovcové eroze pevninského ledovce na našem území. Jedná se o oblík, který vznikl přemodelováním skalního podloží ledovcem.
Na obří stůl a židličky natrefíte nejlépe cestou po silnici ze Žulové do Javorníku, nedají se přehlédnout. Račí údolí je přírodní rezervace, necelé 3 km jjz. od města Javorník v okrese Jeseník.


Ski areál Ramzová je největším letním a zimním rekreačním střediskem na Moravě, rozkládá se v nadmořské výšce 765 až 1325 metrů v severozápadním okraji Hrubého Jeseníku.
Umělé zasněžování, noční osvětlení, večerní lyžování, snowpark, půjčovna a servis lyží, lyžařská škola, dětské lano, dětská školička.


Na úpatí masivu Kralického Sněžníku, v údolí i na kopcích se rozprostírá areál Kraličák. Vznikl spojením lyžařských středisek ve Stříbrnicích a Hynčicích pod Sušinou. Vznikl pod rukama lidí z blízka, kteří tady vyrostli, i lidí z daleka, kteří mají hory v srdci.


Kamzičí skála (900 m n. m.) se nachází asi 7 km od Vrbna pod Pradědem. K této krásné skalní vyhlídce se dostanete po zelené turistické značce ze Železné, vedoucí podél Bílého potoka.


Vysoká hole je druhá nejvyšší hora ležící v pohoří Hrubý Jeseník. Je to zároveň i druhá nejvyšší hora Moravy a také Českého Slezska; zhruba 400 metrů západně od vrcholu probíhala historická zemská hranice mezi oběma zeměmi. Je to plochý výrazný vrchol, rozsáhlý zbytek zarovnaného povrchu s minimálním převýšením.
Nadmořská výška:1 465 m n. m.
Švýcárna - horská chata nedaleko hory Praděd. Významný turistický bod Jeseníků. Vznikla r. 1829 jako salaš na podnět knížete Lichtenštejna. Před chatou nechal roku 2006 postavit cestovatel Jiří Zikmund zvoničku.


Zlaté Hory jsou slezské město ležící na severovýchodě okresu Jeseník při hranicích s Polskem na Zlatém potoce. Žije zde 3711 obyvatel. Z města vede lokální železniční trať, která se v Mikulovicích napojuje na trať do Jeseníka. Zlaté Hory tvoří přirozené centrum mikroregionu Zlatohorsko. Jde o významné poutní místo a turisticky atraktivní lokalitu.
Biskupská kupa, někdy též Biskupská kopa, je kopec ležící 2,5 km východně od Zlatých Hor na česko-polské hranici. Je částí Zlatohorské vrchoviny a zároveň i nejvyšším bodem Hynčické pahorkatiny. Patří mezi vrcholy Koruny hor Polska. Na vrcholu kopce stojí nejstarší rozhledna v Jeseníkách.
Nadmořská výška:890 m n. m.


Kde nás najdete